Okulary VR – jak wybrać odpowiednie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre okulary VR, czyli jakie? Czy powinniśmy się kierować wyłącznie ceną? Z pewnością jest to ważny czynnik, ale przecież tego rodzaju gogle służą do zabawy, choćby lepszego przeżywania rozgrywki w grach wideo.

Jak działają okulary VR?

Takie urządzenie umożliwia wirtualną zabawę na wyższym poziomie, niż ta oferowana w tradycyjnej konwencji z monitorem w roli głównej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że tego rodzaju urządzenia wciąż przechodzą zmiany i się rozwijają, dając wciąż nieco inne możliwości. Obecnie umożliwiają nie tylko iluzję przebywania w innej rzeczywistość (dzięki zjawisku impresji), ale pozwalają również na oglądanie zdjęć, wirtualne spacery czy oglądanie animacji i filmów. 

Jak powstaje efekt VR?

Jest on możliwy dzięki zastosowaniu podwójnych soczewek, które zakrzywiają obraz. Dzięki nim nasz mózg odczytuje obrazy w taki sposób, że wydają się nam trójwymiarowe. 

Jaki budżet przeznaczyć na gogle VR?

Problem z takim sprzętem jest taki, że trudno jest postawić na urządzenie spełniające kryterium jakości do ceny, bo oczekiwania każdego z użytkowników mogą się bardzo różnić. Tanie okulary VR poleca się m.in. jako prezent dla dzieci lub sprzęt testowy – po upewnieniu się, że taki sprzęt nam pasuje, możemy spokojnie zainwestować w droższy model, który daje znacznie większe możliwości. 

Ile kosztują okulary VR?

Ceny są zróżnicowane. Tanie modele kupimy już nawet za 150 zł, ale bez problemu możemy nabyć i takie, które kosztują ponad 8000 zł. Duże znaczenie ma już choćby to, czy wybieramy model z podłączeniem analogowym, czy też kupujemy znacznie droższe gogle VR bezprzewodowe. 

Kompatybilność – ważna cecha okularów VR

Warto wiedzieć, do czego będą nam potrzebne okulary VR. Taki sprzęt musi być kompatybilny z określonym urządzeniem bazowym; z konsolą, komputerem czy smartfonem. Wiadomo, że im większa jest kompatybilność, tym szersze wykorzystanie będą mogły mieć zakupione przez nas okulary. 

Fot. Pixabay

Na co zwracać uwagę przy kupnie?

Należy sprawdzić, czy posiadany przez nas telefon obsługuje dany typ okularów VR. Bywa i tak, że kompatybilność jest możliwa tylko między sprzętem wyprodukowanym przez tę samą markę. Lepiej jest dobrze zorientować się w sytuacji, niż dokonać niewłaściwego zakupu. 

Dobrej jakości soczewki

To od nich w dużej mierze zależy efekt, dzięki któremu będziemy mogli uczestniczyć w virtual reality. Tańsze okulary mogą mieć tendencję do tworzenia obrazu z pewnymi mankamentami, który nie będzie tak efektowny. 

Łatwe sterowanie

Pilot lub intuicyjnie pomyślane sterowanie przyciskami to bardzo ważne elementy. Dzięki temu korzystanie z urządzenia będzie łatwiejsze i nie będzie nam przeszkadzało w dobrej zabawie. 

Odpowiednio szerokie pole widzenia

Tanie soczewki przegrywają z tymi droższymi również dlatego, że oferują znacznie węższe pole widzenia. Te najtańsze dają możliwość uzyskania pola widzenia od 50 do 90 stopni. Z kolei droższe modele dają okazję na to, żeby zwiększyć pole widzenia aż do 120 stopni.

Szybkie i sprawne ładowanie

W trakcie gry może się okazać, że nie dość mocno naładowaliśmy nasze okulary VR. Niezależnie od tego jak długo będzie przebiegało ładowanie urządzenia, warto wybrać opcję, która pozwoli naładować je także podczas grania w grę i bez potrzeby jej nagłego przerwania.  

Parametry techniczne

Okulary VR powinny być lekkie i dawać się bezproblemowo zakładać na głowę. Najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia i ciekawych wrażeń będzie wybór lekkiego zestawu. Dobrze też, jeśli przy jego projektowaniu zadbano o dobre mocowania, dodatkową ilość pianki amortyzującej otarcia czy wygodne miejsce dla nosa. 

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*