Marża kredytu hipotecznego – od czego zależy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kredyt hipoteczny to łatwy sposób na zakupienie nieruchomości w sytuacji, gdy nie masz odłożonej wystarczającej ilości gotówki. Wiąże się on jednak z dość dużymi kosztami, które zależą od oferty konkretnego banku. Na wszystkie te opłaty składa się m.in. marża. Ile zwykle wynosi i jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku?

Czym jest marża kredytu hipotecznego?

Marża kredytu hipotecznego to jedna ze składowych wpływających na jego ostateczny koszt. Występuje ona w każdym przypadku, jednak różni się w zależności od oferty konkretnego banku. Składa się na oprocentowanie, wraz z wysokością stopy referencyjnej. Marża może różnić się w zależności od oferty danego banku, ale nie tylko. Wpływają na nią bowiem takie czynniki, jak np.:

  • wysokość wkładu własnego,
  • stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości,
  • historia kredytowa klienta w danym banku,
  • polityka marketingowa banku,
  • sytuacja finansowa kredytobiorcy,
  • dodatkowe produkty zakupione przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Więcej o marży przy kredycie hipotecznym dowiesz się z tego artykułu: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/marza-kredytu-hipotecznego/.

Ile wynosi marża przy kredycie hipotecznym?

Wysokość marży przy kredycie hipotecznym zależy od ustaleń z konkretnym bankiem oraz szczegółów zaciąganego zobowiązania. Zazwyczaj jest to od 1,5 do około 4%. Nie jest to jednak stała wartość dla każdego klienta. W niektórych sytuacjach istnieje opcja jej obniżenia, szczególnie gdy kredyt hipoteczny jest zaciągany na długi czas. Są bowiem czynniki, które pozwalają na przekonanie banku do delikatnego obniżenia marży. Dzięki temu kredyt okazuje się tańszy.

Obecnie nie musisz kontaktować się z każdym bankiem z osobna, by dowiedzieć się, ile wynosi marża w danym przypadku. Istnieją bowiem specjalne porównywarki internetowe, takie jak https://finanse.rankomat.pl/kredyty/. Pozwalają one na zestawienie ze sobą wszystkich dostępnych propozycji najpopularniejszych banków w Polsce. Dzięki temu możesz sprawdzić, ile wynosi marża w konkretnym przypadku bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak obniżyć marżę przy kredycie hipotecznym?

Istnieją czynniki, które pozwalają na przekonanie banku do obniżenia marży. Najważniejszym z nich jest oczywiście wysoka zdolność kredytowa. Jeśli klienta stać na terminowe spłacanie zobowiązania, instytucja finansowa chętniej przyzna mu pieniądze. Można również zamienić comiesięczną marżę na jednorazową, ale znacznie wyższą prowizję. Warto także zapoznać się z konkurencyjnymi ofertami banku.

Czasami marża jest obniżana także w sytuacji, gdy klient zdecyduje się na zakupienie dodatkowych produktów, takich jak np. ubezpieczenie. Wówczas bank znacznie chętniej decyduje się na zmniejszenie opłat związanych z zobowiązaniem. Na obniżenie marży pozytywnie wpływa również dobra historia kredytowa. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę kredytu hipotecznego warto zatem negocjować z bankiem. Dzięki temu koszt jego spłaty może okazać się znacznie niższy, niż zakładano na samym początku.

Fot.pixabay.com.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*